Komorní Orchestr

STYLOVÉ VEČERY NA NOVOMĚSTSKÉ RADNICI - 27.2.2024 - VEČER ITALSKÉ HUDBY

není přiložen žádný obrázek
19.2.2024 | Archiv novinek
autor: Monika Teichmannová

V úterý 27.2. v 19:30 proběhne na Novoměstské radnici ve Velkém sále další Stylový večer pod názvem "Italská hudba a tony hoboje"

Večer italské hudby bude odstartován, tak jako všechny Stylové večery 2024 souboru Harmonia Praga, připomenutím Roku české hudby, který připadá v letopočtech na všechny roky, končící čtyřkou. Tato nit, na kterou jsme hrdi, prováže všechny koncerty, ve večeru italské hudby tak zazní úprava Š.Britvíka známé skladby Leoše Janáčka "Sýček neodletěl" z cyklu Po zarostlém chodníčku. Po tomto úvodu již soubor uvede více skladeb italské hudby, v první polovině pak z období baroka, které znamenalo pro italskou hudbu pravý rozkvět a zároven invazi do celé Evropy. Nestor italského baroka , Arcangelo Corelli bude prezentován Sonátou a moll pro smyčce. Vynikající hobojistka Barbora Trnčíková, která je první hobojistkou filharmonie Brno a úspěšnou kandidátkou na sterjné místo v České filhormonii, pak zahraje slavný hobojový koncert d moll Antonia Vivaldiho. První polovinu večera uzavře známá Ciaccona dalšího barokního italského skladatele Tomaso Vitaliho v podání uměleckého vedoucího souboru, houslisty Miroslava Vilímce. K němu se ve druhé polovině večera připojí další členové souboru, houslista Libor Vilímec,  violoncellistka Alena Šístková a kontrabasistka Eva Šašinková ke společnému provedení efektní Sonáty Es dur italského skladatele Gioacchino Rossiniho, který v první polovině 19. století proslul zvláště jako tvůrce mnoha oper. Na programu italských mistrů nesmí chybět ani jméno legendárního houslisty Niccoly Paganniniho, nedostižného virtuosa technicky svých obtížných kompozic, jehož umění tentokrát překvapivě bude prezentovat jeho lyrická skladba Cantabile pro housle a aranžovaný smyčcový soubor. Večer italské hudby na závěr opět prochvěje svým hobojovým tonem Barbora Trnčíková, která zahraje koncert též slavného operního skladatele začátku 19. století, Vincenza Belliniho,  mezi jehož mnoha operami vévodí populární  "Norma" díky nesmrtelné melodice řady árií. Se zpěvnou melodikou  skladatele se však setkáme i ve zmíněném hobojovém koncertu.

 

PROGRAM:

Slovo a hudba k Roku české hudby - Leoš Janáček "Sýček neodletěl" (arr. Š.Britvík)

Arcangelo Corelli: Sonata da chiesa, op. 1 č.4, a moll (Vivace, Adagio, Allegro, Presto)

Antonio Vivaldi: Koncert pro hoboj d moll, RV 454 (Allegro moderato, Largo, Allegro)

Tomaso Vitali: Ciaccona pro housle a smyčcový  orchestr

-------------------přestávka..........................................

Gioacchimo Rossini: Sonáta č. 5, Es Dur pro 2 housle , violoncello a kontrabas (Allegro vivace, Andante, Allegretto

hrají: M. Vilímec, L.Vilímec, A.Šístková, E.Šašinková

Niccolo Paganini: Cantabile pro housle a smyčcový orchestr (arr. M.Vilímec

Vincenzo Bellini: Koncert e moll pro hoboj a smyčcový orchestr

 

BARBORA TRNČÍKOVÁ - hoboj

MIROSLAV VILÍMEC - housle

orchestr HARMONIA PRAGA

ŠTEFAN BRITVÍK - dirigent

 

BARBORA TRNČÍKOVÁ - začala na hoboj hrát na Gymnáziu Jana Nerudy, po maturitě pokračovala na pražské HAMU, kde se stala i stipendistkou doktorského programu. Během studia absolvovala roční stáž  na konzervatoři ve francouzském Lyonu a na londýnské Royal College of Music. Získala 1. cenu a titul absolutního vítěze na soutěži Pro Bohemia Ostrava 2016, též v italském Chieri v roce 2013. Byla členkou prestižního Gustav Mahler Jugendorchestr a Orchestru Mladých Evropské Unie.  Jako solistka vystoupila s orchestrem hl. m. Prahy FOK, s PKF - Prague Philhamonia a Filharmonií Brno. Je zakládající členkou několika komorních souborů. Po absolvování orchestrálních akademií v PKF - Prague Philharmonia a České filharmonii působila v Národním divadle v Praze, od roku 2020 zastává pozici 1. hobojistky Filharmonie Brno, úspěšně absolvovala též konkurz na místo 1. hobojistky České filharmonie.